http://www.yeladudim.co.il לוח מודעות הוסף למועדפים הפוך לאתר הבית קבוצת
דיון
לאתר
האדם השלם


הצבת גבולות בשינה של ילדים עם הוריהם

הפסיכולוג דור הררי טוען:"באופן חד משמעי וברור אני אומר שילדים שישנים עם ההורים במיטה זה דבר רע. מי שנותן לילדיו לישון איתו שיפסיק מיד. מובן שרצוי להימנע מכך מלכתחילה. הדעה שלי היא ללא ספק חלק מהשקפת העולם של כל התרבות שלנו. החברה שלנו דורשת הצבת גבולות וחוקים. אנחנו כהורים צריכים להציב לילד גבולות, במטרה להקנות לו דברים בסיסיים, כגון עצמאות, פרטיות ובכל הקשור באיפה אני מתחיל ונגמר."

תגובתך למאמר - הוסף נושא בפורום
(חינוך וגן)

 
על מה חשוב להקפיד בתזונת תינוקות ופעוטות
החינוך לתזונה נכונה חייב להתחיל בילדות, ולהורים יש תפקיד מכריע בנושא. ממה להימנע, מה לעודד ואיך להתמודד. 30 העצות הבאות יחסכו הרבה צרות
(Ynet תאריך:29/08/02 איילת בירן - דיאטנית קלינית)

תגובתך למאמר - הוסף נושא בפורום
(חינוך וגן)

 
הקשר בין ארוחת הבוקר ושיפור הזיכרון זה מכבר ידוע כי תוספי תזונה הניתנים בילדות המוקדמת יכולים לשפר את הזיכרון ואת ה- IQ בהמשך החיים, אך רק בזמן האחרון החלו לבדוק כיצד התזונה משפיעה על הזיכרון והלמידה של הילד בטווח הקצר. (מתוך האתר "בוא נדבר":אתר היעוץ הישראלי)

תגובתך למאמר - הוסף נושא בפורום
(חינוך וגן)

 
דיונים בשאלות נוספות תוכלו למצוא במדור: "יש ענין"

עמוד הבית יש ענין הורים מציבים גבולות לילדיהם
  הורים   מציבים   גבולות   לילדיהם.  
ערכה: לינה בכר

בכל חברה אנושית קיימים חוקים שמארגנים את פעילויות האנשים, מגנים עליהם ודואגים לרווחתם . החוקים והגבולות הראשוניים בהם נתקל הילד הינם אלה אשר מציבים עבורו הוריו .גבולות ברורים ועקביים נותנים לילד הרגשת ביטחון התורמת להתפתחותו הבריאה ומעבירים לו מסר כי הוריו דואגים לו וניתן לסמוך עליהם (גינדי כוכבי).

מהי הצבת גבולות ?
זו היכולת של ההורה לקבוע ולהעמיד כללים וחוקים, להבהיר לילד מה מותר ומה אסור, לתת הוראות ולהטיל איסורים, בהתאם לתפישת ההורה (עמית 2001). חשוב להציב גבולות באופן ממוקד ולא כללי מדי. אין לומר רק "לא", "אסור", "אני לא מסכים", אלא להסביר את כוונת האיסור. למשל: "בחשמל לא נוגעים כי זה מסוכן", "לא עוברים מאחורי הנדנדה, כי אתה עלול להיפגע", "כאשר נוסעים במכונית אסור להוציא ידיים מהחלונות, מותר להסתכל דרך החלונות ", "אין להתקרב אל התנור החם כי אתה עלול להיכוות", "לא כדאי להרבות באכילת ממתקים כי זה לא בריא, עדיף לאכול פירות כי מכילים ויטמינים וזה בריא".
על ידי קביעת חוקים יחנך ההורה את הילד להתנהגות ראויה וכך ילמד הילד וישנן פעולות שאסור לו לעשות ויתרגל לסמוך על הוריו שירשו לו לעשות פעולות אחרות וימנעו ממנו סכנות (גינדי כוכבי).

מדוע הצבת גבולות חשובה לילד?
בשביל לספק לילד הרגשת ביטחון, הרגשה שיש לו על מי לסמוך. כאשר מחליטים להציב גבול בפני הילד חשוב לעשות זאת באופן חד משמעי, בעקביות ומתוך החלטיות. חשוב שהורה המציב גבולות ירגיש בטוח בגבול שהוא מציב, כיוון שילדים יבדקו את מידת ההחלטיות שלו. אם ההורה לא עיקבי בגבול שמציב יעביר לילד מסר כפול וסותר, הילד ירגיש מבולבל ולא ידע איך לנהוג, לכן חשוב מאוד לשמור על גבולות ברורים ועיקביים ולהתמיד בהם (גינדי כוכבי).

מדוע הצבת גבולות חשובה להורים?
כשהגבולות אינם ברורים וכשיש ויכוח על כל עינין, ההורים מבזבזים אנרגיות נפשיות רבות ופעולתם אינה יעילה. כאשר ילדים אינם מכבדים את מרחב הפעולה של ההורים, מבחינה פיזית וריגשית, הם מתישים אותם, הופכים אותם לפחות ממוקדים ופחות החלטיים. הורים זקוקים גם לכיבוד צרכיהם האישיים, למען התפתחותם האישית ולמען תיפקודם תקין כהורים. למשל: שעת שינה סבירה של הילד חשובה לא רק לילד, אלא גם ליכולת ההורה ליהנות מיחסים זוגיים תקינים. השכמה ראויה של הילד בזמן וללא ויכוחים, חיונית להמשך היום התקין של הילד, אך גם לשלוות ההורה (עמית 2001) .

דרכים להצבת גבולות באופן יעיל (עמית 2001):
  • על ההורה להתמקד במאמצים להצבת גבולות ברורים לגבי הדברים החשובים והמשמעותיים בלבד. כשיש יותר מדבר אחד, לאבחן את החשוב ביותר ולהתמקד רק בו.
  • יש לתת הוראות ברורות, בהירות ולומר אותם בתקיפות ובהחלטיות. אין לומר : "אולי תסדר את הצעצועים" אלא "הצעצועים חייבים להיות מסודרים לפני ארוחת ערב".
  • לפעול בעקביות. להגיב בחומרה, בלי צעקות או עלבונות. להעמיד את הילד במקום בכל פעם שעובר את הגבול שהציבו לו.
  • להוות דוגמה אישית, זה תנאי הכרחי לכך שהילד יקיים גבולות אלו.
  • לכבד את עצמם ואת ילדיהם. חשוב שהורים יכבדו את צרכיו של הילד ואת צרכי עצמם באותה מידה. למשל: אין לעבור בשתיקה על קללות מעליבות של ילד כלפי הורה.


ביבליוגרפיה
עמית ח. (2001). הצבת גבולות בהורות. (מתוך האתר galim / horut)
גינדי כוכבי ה. הצבת גבולות. (מתוך האתר kidin )


חזרה לראש העמוד
שלח לחבר


עמוד הבית
פינות
פינת הילדים
פינת החגים
פינת עונות השנה
קהילות
קהילת חינוך וגן
מאגרים
קבוצת דיון
מסיבות ואירועים
קהילת אלטרנטיבי
פורום האדם השלם
פורום חוכמת הקבלה
אתר ילדים של החיים
ספרות מקצועית
ע) התפתחות הילד)
התפתחות הילד (E)
ע) חינוך לגיל הרך)
חינוך לגיל הרך (E)
כללי
על האתר
אודותי
שנת שבתון